İstanbul’da Terör Saldırısı: ‘Şehit Sayısı 38’e Yükseldi’

İstanbul’daki Kazıda 1400 Yıllık Kalp ve Depresyon İlaçları Bulundu

Susurluk: Nüfusunun İki Katı İnsan ‘Tost’una Mola Veriyor

Başbakan Yıldırım ve Bahçeli Bugün Bir Araya Geliyor

İstanbul’da Terör Saldırısı: ‘Şehit Sayısı 38’e Yükseldi’

Gündem 11 Aralık 2016
5.295 Okuma

İstanbul‘da Vodafone Arena stadı yakınında BeşiktaşBursaspor maçının hemen ardından iki noktada bombalı terör saldırısı düzenlendi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “2’si sivil 29 şehidimiz, 166 yaralımız var” dedi. Soylu daha sonra yaptığı açıklamada şehit sayısının 38’e yükseldiğini açıkladı.

Saldırıdan sonra RTÜK, Başbakanlık tarafından geçici yayın yasağı getirildiğini duyurdu.  Ayrıca yaşanan saldırı nedeniyle 1 günlük milli yas ilan edildi.

Saldırıya ilişkin 13 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Valiliği, 19’u yoğun bakımda 155 yaralı olduğunu açıkladı.

Saldırıya ilişkin açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Araçtan yola çıkarak hareket ettiğimiz zaman oklar PKK’yı gösteriyor. Netleştiği taktirde bunlar zaten kamuoyuyla paylaşılacaktır.” ifadelerini kullandı.

’45 saniye arayla iki ayrı saldırı’

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, saldırıların detayını açıkladı:

“Beleştepe olarak isimlendirilen yerde oradan geçmekte olan seyir halindeki bir araç patlatıldı. 45 saniye sonra da Maçka Parkı’nda polislerin bulunduğu bölgede bir kişi durduruldu, o kişinin de kendini patlatması sonucu Türkiye 2 bombalı saldırıyla çok hain bir saldırıyla karşı karşıya kaldı.”

Süleyman Soylu da 2’si sivil 29 can kaybı olduğunu, 166 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

Soylu’dan ikinci açıklama: ‘Şehit sayısı 38’e yükseldi’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu saat 11.35’te yaptığı yeni açıklamada şehit sayısının 38’e yükseldiğini duyurdu.

Bakan Soylu açıklamasında “38 kişi şehit oldu. 30’u polis memuru, 7 sivil, 1 kişinin ise kimliği tespit edilemedi. Olayla ilgili 13 kişi gözaltına alındı. İşaretler fail olarak PKK’yı işaret ediyor.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım: “PKK’nın yaptığına tereddüdümüz yok”Başbakan Binali Yıldırım 38 kişinin şehit olduğu terör saldırılarıyla ilgili açıklama yaptı.

Binali Yıldırım saldırıyla ilgili olarak, “Büyük ihtimalle bölücü PKK örgütünün marifeti olduğuna hiçbir tereddüdümüz yok. Bütün örgütler aynı derecede alçaktır. Aynı derecede mücadele edilecek güruhlardır” dedi.

İstanbul Valiliği: Terör saldırısında yaralanan 19’u yoğun bakımda 155 kişinin tedavisi sürüyor

İstanbul’da son bir yıl içerisinde hem Anadolu hem Avrupa yakasında farklı noktalarda yedi saldırı düzenlendi

Neler yaşandı?

İki ayrı noktadaki patlamalar, Süper Toto Süper Lig’de Beşiktaş ile Bursaspor arasında oynanan maçın bitiminin hemen ardından gerçekleştirildi.

Geçici yayın yasağı getirildi

RTÜK, Başbakanlık tarafından İstanbul‘da meydana gelen patlamaya ilişkin geçici yayın yasağı getirildiğini bildirdi.

Yayın yasağının kapsamına ilişkin açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Yayın yasağı patlamaya ilişkin, patlama anı, patlama sonrası olay yeri, kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmalar, varsa patlama sonucu yaralanan veya hayatını kaybeden kişilere ait görüntü, görsel öğe ve benzeri unsurlara ve bunlarla ilgili abartılı anlatımlara, olayın aydınlatılması, şüphelilerin yakalanması ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmemesi için, resmi makamlarca yapılan açıklamalar dışında olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilere, bu kişilerin bulundukları yerlere, kullandıkları araçlar ve benzeri diğer hususlara, yayınlarda kesinlikle yer verilmemesini içermektedir.”

Milli yas ilan edildi

Bursaspor, “Taraftarlarımızdan yaralı bulunmamaktadır” açıklamasını yaptı

Bursaspor‘dan yapılan açıklamada “Taraftarlarımızın çıkışından hemen sonra patlama yaşanmıştır. Tüm taraftarlarımıza geçmiş olsun. Taraftar gruplarımız ile iletişime geçilmiştir. Taraftarlarımızdan yaralı bulunmamaktadır.Yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz” denildi.

Facebook, Güvenlik Durumu Kontrolü’nü devreye soktu

Patlamanın hemen ardından ilk görüntüler sosyal medyada paylaşıldı

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.