İstanbul’da Terör Saldırısı: ‘Şehit Sayısı 38’e Yükseldi’

İstanbul’daki Kazıda 1400 Yıllık Kalp ve Depresyon İlaçları Bulundu

Susurluk: Nüfusunun İki Katı İnsan ‘Tost’una Mola Veriyor

Başbakan Yıldırım ve Bahçeli Bugün Bir Araya Geliyor

Daha Güzel Bir Yaşam Mümkün Mü ?

Köşe Yazıları, Yaşam 6 Temmuz 2016
373 Okuma
IMG_20160329_235545

Bayram AKIN | Odiyor Editörü

Birbirimize ön yargısız bakabilme başarısını elde edebilmek için olmalı bütün mücadelemiz/çabalarımız. Bizim gibi düşünemeyen, davranışlarımızın aynısını ya da benzerini yapmayan, kendi dünyasında gerçeklerini yaşamak için var olan hiçbir insana ön yargıyla bakmamak olmalı en büyük başarı kriterimiz.

Dünyaya bakış açımızın bu şekilde olması yaşadığımız evi, mahalleyi, köyü, ilçeyi, şehri ve ülkeyi daha güzel daha demokratik daha insancıl ve güzel olan daha bir çok şeye götürecektir bizi.. Aynı şekilde bu gibi düşüncelerden yoksun/yoksunlaştırılan kişilere de farklılıkların zenginlik, mutluluk, refah, hoşgörü getirdiğini anlatma gibi bir görevde üstlenmemiz gerekir diye düşünüyorum. Gerçekten insanların kutuplaştığını görmek beni çok huzursuz ediyor. İnsanlar artık birbirlerine bizden ya da bizden olmayan diye bakıyor. Bu düşünce insanlığa yakışmayan insanlıkla uzaktan yakından ilgisi olmayan bir düşünceyken günümüz insanlarının bu düşünce sistematiğine kapıldıkları gerçeği göz önündedir. Sunni-Şii-Alevi çatışması, Türk-Kürt-Arap-Ermeni-Süryani Vs. çatışması, X ya da Y partiyi savunanların çatışması , Kadın-Erkek çatışması kutuplaşmalara neden olan başlıca etmenler olarak dikkat çekmektedir. Bu kutuplaşmalar ülkeyi, istikrarsızlaştırmaya, güvensizliğe, geniş çaplı çatışmalara, ekonomik bunalımlara götürme potansiyeline sahiptir.

Farklılıkların, ırkçılık, ayrımcılık, hoşgörüsüzlük, sevgisizlik, dışlanmışlık değil en büyük zenginlik kaynağı olduğunu bilmemiz ve bu gerçeği olabildiğince yaymamamız belki de bu kutuplaşmaları bir nebze olsun azaltabilir. En büyük mücadelemiz farklı yaşayan, farklı düşünen, farklı dinlere inanan, farklı cinsel kimliğe sahip olan  bütün insanların bir arada barış içinde yaşamalarına katkı sağlamak olmalıdır. Yine zengin olmanın değişik insanların, değişik düşüncelerin, değişik yaşam biçimlerinin, değişik dinlerin, değişik cinsel kimliklerin bir arada yaşaması ile eş değer olduğunu bilmemiz gereken bir diğer önemli faktör diye düşünüyorum. 

Farklılıkların en büyük mutluluk ve zenginlik kaynağı olduğunu bilmek ve bunları yayabilmek bütün insanlığa…. İşte bizim en büyük sorumluluğumuz bu olmalı…

Kaynak: Bayram AKIN
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.