İstanbul’da Terör Saldırısı: ‘Şehit Sayısı 38’e Yükseldi’

İstanbul’daki Kazıda 1400 Yıllık Kalp ve Depresyon İlaçları Bulundu

Susurluk: Nüfusunun İki Katı İnsan ‘Tost’una Mola Veriyor

Başbakan Yıldırım ve Bahçeli Bugün Bir Araya Geliyor

BM Suriye’ye İnsani Yardımları Askıya Aldı

Dünya, Ortadoğu 21 Eylül 2016
276 Okuma

BM, Halep’e yardım götüren konvoya düzenlenen saldırının ardından Suriye‘ye insani yardım konvoyu göndermeyi durduklarını açıkladı.

s-885defc504c7a069daf5117d1344bb5f6d804fbb

Suriye‘nin Halep kentindeki Urum el Kubra bölgesinde yardım götüren bir konvoya saldırı düzenlenmişti. 12 Kızıl Haç görevlisinin hayatını kaybettiği saldırıda, 31 araçlık konvoydaki 18 araç da kullanılamaz hale gelmişti.

Jens Laerke: “Karar ‘acil güvenlik önemli kapsamında’ alındı”

s-13d85fbda5e71dfc2ba0b7cd7da1c7c148d0dc4f

Anadolu Ajansı’nın haberine göre saldırının ardından bir açıklama yapan BM, Suriye‘ye insani yardım konvoyu göndermeyi askıya aldıklarını duyurdu. Cenevre’de gazetecilere açıklamalar yapan BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke, kararın ‘acil güvenlik önemli kapsamında’ alındığını kaydetti. “Suriye ve dünyanın dört bir yanındaki insani yardım çalışanları için çok, çok karanlık bir gün” diyen Laerke, saldırının bağımsız şekilde incelenmesi için de çağrıda bulundu.

Hedef alınan konvoya ilişkin bilgi de veren Laerke, araçlarda gıda başta olmak üzere 78 bin kişi için insani yardım malzemesinin taşındığını kaydetti.

‘Yardım konvoyunu biz vurmadık’

s-8d4a4458eadfb46891a7093002458ab35f899d71

Diğer yandan Halep’e giden BM insani yardım konvoyunun Rus jetleri tarafından vurulduğuna dair iddialara yanıt veren Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “Rusya ve Suriye uçakları, Halep’in güneybatısında BM’ye ait insani yardım konvoyuna ateş açmadı. Konvoyun güzergahı, militanların kontrolündeki bölgelerden geçtiği için Rus gözlem merkezi, konvoyun geçişini insansız hava araçları aracılığıyla izledi” ifadelerini kullandı.

Sputnik’in haberine göre tüm insani yardım 13:40’ta teslim edildikten sonra takibin sona erdiğini belirten Konaşenkov, “Konvoyun sonraki hareketleri Rusya tarafından izlenmedi. Sadece bu bölgeleri kontrol eden militanlar, konvoyun konumu ile ilgili bilgilere sahipti” dedi.

Konaşenkov, görüntülerin incelenmesinin ardından konvoyun vurulduğuna dair bir emare bulmadıklarını bildirdi.

BBC Türkçe’nin haberine göre Suriye devlet televizyonu ise askeri kaynaklara dayandırdığı bir haberde, yardım konvoyunun Suriye ordusuna ait uçaklar tarafından vurulmadığı ifade etti.

Suriye ordusundan bir yetkili “Konvoyun Suriye ordusu tarafından hedef alındığı yönündeki iddialar tamamen gerçek dışı” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.