İstanbul’da Terör Saldırısı: ‘Şehit Sayısı 38’e Yükseldi’

İstanbul’daki Kazıda 1400 Yıllık Kalp ve Depresyon İlaçları Bulundu

Susurluk: Nüfusunun İki Katı İnsan ‘Tost’una Mola Veriyor

Başbakan Yıldırım ve Bahçeli Bugün Bir Araya Geliyor

Bilimi Üretmek Lazım

Köşe Yazıları, Kültür 6 Temmuz 2016
370 Okuma
IMG_20160329_235545

Bayram AKIN | Odiyor Editörü

Bilim, çok hızlı bir şekilde ilerliyor ve bizim bundan haberimiz yok. Evet bilimden bihaberdar bir şekilde yaşamımızı sürdürüyoruz. Dünya’da yaşanan bilimsel gelişmelerin çok gerisindeyiz. Ve bu ilerde çok sıkıntı yaşamamıza neden olacaktır. Geleceğin önde olacak ülkeleri bilimle iç içe olan,bilimsel gelişmeleri takip eden ve bilimle yaşayanlar olarak belirlenecektir.

Dünya’daki güç dengeleri değişiyor. Sanayi inkılabıyla Avrupa devletlerine geçen güç hızlı bir şekilde azalmaktadır. Dünya’nın geleceğini şekillendirecek olan yeni güçler bilim üreten ülkeler olarak karşımıza çıkacaktır. Bu ülkelerin başında Asya’nın kaplanları olarak bilinen ; Güney Kore, Tayvan, Singapur ve Hong Kong gelmektedir. Bunların dışında Japonya, Çin, Hindistan gibi ülkeler de geleceğin büyük ekonomileri arasında yerlerini alacaklardır.

Geleceğin güç merkezi olarak kabul edilen  bu devletlerin kayda değer bir enerji ve ham madde potansiyeli  bulunmamaktadır. Yatırımlarını bilime yaparak güç merkezi haline gelebilecek potansiyeli yakalamışlardır.  Bu ülkeler bütün yatırımlarını bilim üretmek için harcamaktadırlar. Bilimi satın almak hem çok masraflı hem de gelişme açısından bir sonuç vermez. Bilimi satın almak yerine bilimi üretmek amaçlı çalışmaların hızlı bir şekilde görüldüğü yeni güç unsurları Dünya’nın ana merkezleri olma yolunda ciddi mesafeler katediyorlar.

Türkiye’ye baktığımızda bilimin üretilmediğini ancak satın alınmaya çalışıldığını görebilmekteyiz. Türkiye’de yatırımlar bilime yapılmıyor. Bilim olarak sadece taklitçilik yapıyor.. Dünya’daki bilimsel gelişmeleri olduğu gibi alıp kullanmaya çalışıyor. Bu ülkenin geleceği için bir çözüm üretecek yeterlilikte değildir. Geleceğin bilim üzerine kurulacağı bir Dünya’da geride kalmamak için bilime yatırım yapmak gerek. Bilim alanında çalışacak nitelikli elemanlar yetiştirmek ve bu elemanlara özgür alanlar yaratmak gerekmektedir. Osmanlı sanayi devriminden sonra Avrupa’da yaşanan gelişmelerin gerisinde kaldığını kabul ettiği zaman ve sonrasındaki süreçte içine girdiği durumu tarih sayfalarından bilmekteyiz. Bu örneği göz önünde bulundurmak ve buna göre politika üretmek gerekmektedir.

Gelecek yıllar bilim üretenlerin yılı olarak tarihte yerini alacaksa, gerekli çalışmaların yapılması için geç kalınmaması gerekir. Bilimin gerisinde kalmamak için bilimi takip etmek gerekir. Gelecek yılların bilimin yıllarıdır. Türkiye de bilimsel çalışmalara ağırlık verip Bilim Çağının gerisinde kalmamalıdır.

Kaynak: Bayram AKIN
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.