İstanbul’da Terör Saldırısı: ‘Şehit Sayısı 38’e Yükseldi’

İstanbul’daki Kazıda 1400 Yıllık Kalp ve Depresyon İlaçları Bulundu

Susurluk: Nüfusunun İki Katı İnsan ‘Tost’una Mola Veriyor

Başbakan Yıldırım ve Bahçeli Bugün Bir Araya Geliyor

Ay Bunun Modası Geçti

Dünya, Genel, Köşe Yazıları, Kültür 9 Temmuz 2016
740 Okuma
Bayram AKIN

Bayram AKIN | Odiyor Editörü

Ay bu ayakkabı pantolonuma uymadı, ay bunun modası geçmiş ben hayatta giyemem, ay bunu giyersem rezil olurum diyen bir insanlık yarattığımızın farkında mıyız acaba ?

Her şeyden önce bu tehlikenin farkında olmamız gerekliliğinin üzerinde durmak lazım.  Bugün medyada olsun, sosyal paylaşım sitelerinde olsun, sokaklarda olsun insanlar öncelikle birbirlerinin üzerindeki giysilere dikkat edip bir yargı oluşturma eğilimine giriyorlar maalesef.

Ayy baksana giydiği elbiselere… Bunun modasının geçtiğinden, bu elbisenin ya da bu ayakkabının artık moda olmadığını bilmiyor herhalde ? diye sormadan edemiyor artık bizim insanlarımızın çoğu. En azından gözlemlerim bana bunları söylüyor diyebilirim. Bir insanı değerlendirirken seçtiğimiz kriterler artık sadece giyimle kuşamla belirleniyor olması gençliğin geleceği açısıdan hiçte iyi sinyaller vermiyor. Yetiştiği aile ortamının sosyoekonomik durumunu göz önünde bulunduramayan her şeye medya ve sosyal paylaşım sitesi ekseninde bakıp yetişmekte olan gelecek nesiller maalesef ailesinin maddi durumu ya da ailesinin kültürünü bir tarafa itip modernleşme adı altında modayı takip etme yarışında bir adım önde olmak adına mücadelesini oldukça azimli bir şekilde ilerletme çabasında buluyor kendini.

Arkadaş seçerken bile aynı tarzın insanları olma kriteri aranıyor artık. Hmm bu da benim gibi giyiniyor ya da bu da benim takip ettiğim modayı takip ediyor gibi anlayışların insanları birbirinden uzaklaştırdığını düşünüyorum. Bununla anlaşamam çünkü giyimlerimiz, tarzlarımız, takip ettiğimiz ünlüler, dinlediğimiz şarkılar farklı gibi değer yargıları bizi sadece birbirimizden uzaklaştırıyor.

Bu gibi düşüncelerin/ön yargıların temel sebebi olarak medyayı ve sosyal paylaşım sitelerinin yanlış yönlendirmelere sebep olmalarını görmekle birlikte eğitim, ahlak, aile, çevre faktörlerini de bu yanlış anlayışa dur demeyip göz yummalarına anlam yükleyemiyorum.  Televizyonlarda gösterilen diziler olsun, moda programları olsun; sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan video ve fotoğraflar olsun gerçekten gençlerin yaşayış tarzlarını genel olarak olumsuz etkilemekte.

Televizyon kanallarında  insanlara olumlu yönde katkı sağlayacak programlar yapmak çok mu zor acaba ? Mesela güzel kitapların sergilendiği,yorumlandığı,tartışıldığı programların var olması, insan olabilmenin her şeyden önce geldiğini anlatan  programların yapılması  insanların geleceği açısından olumlu sonuçlar doğurmaz mı  ? Ya da sosyal paylaşım sitelerinde araştıran, okuyan, insanların örnek olarak gösterilmesi, güzel bir filmin paylaşıldığı, güzel bir şiirin paylaşıldığı, güzel bir kitabın paylaşılıp tartışıldığı bir ortamın var edildiği , sanat yapan bireylerin sanatlarını sergilediği  alanların yaratılması yani insanların gerçek kimliğini bulabildiği ortamlar yaratmak çok mu zor  acaba ?

Amannn kim uğraşak onca şeyle !

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Sabri Manğ 22 Temmuz 2016

Güzel bir yazı zevkle okudum..